Sample Data-Articles

 

TELČ

 

Bezmála šestitisícové město Telč se nachází na Moravě (i když někteří se mylně domnívají, že už je v Čechách), v kraji Vysočina, asi 40 kilometrů jižně od Jihlavy. Je obklopeno malebnou krajinou Českomoravské vrchoviny a samotné město je protkáno několika rozlehlými rybníky (největší je Štěpnický, dále Staroměstský a Ulický). I když se nejedná zrovna o velké město, je bohaté na svou historii. A také zde nalezneme spoustu historických památek, které při návštěvě určitě nesmíte zapomenout navštívit. Městečko je také pro svou malebnost vyhledáváno filmaři, jelikož se hodí pro natáčení spousty pohádek – jen vzpomeňme alespoň některé, které zde byly natočeny: Pyšná princezna, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí, Kouzelný měšec, O ztracené lásce a spousta dalších. Pojďme se tedy malinko projít historií ....

 

 

 

Trocha historie

Podle místní pověsti se založení města spojuje s vítězstvím moravského knížete Otty II. nad českým Břetislavem roku 1099. Na paměť bitvy byla prý založena kaple, později kostel a osada - dnešní Staré Město. Novou Telč poté zakládá rod pánů z Hradce. Pravděpodobně to byl Menhart z Hradce, který po roce 1354 postavil hrad, kostel, vodní opevnění a gotické domy po obvodu rozsáhlého tržiště. Město, které bylo již od Karla IV. obdařeno právem hrdelním a výročními trhy, trpělo v dalším čase požáry a později husitskými bouřemi. Podle městské kroniky (z roku 1359) byla Telč – kromě hradu – dobyta 1423 husitským vojskem a poté Janem Hvězdou z Vícemilic.

Město se dlouho vzpamatovávalo, i když získalo v 15. století další privilegia (jarmark, vaření piva, prodej soli). V polovině 16. století se ujímá panství Zachariáš z Hradce a nastává doba rozkvětu pro hrad i město. Zachariáš přestavuje velkoryse gotický hrad a přistavuje renesanční zámek. Italští řemeslníci pomohli měšťanům přestavět gotické příbytky a úhledné domy se štíty a podloubím. Byl také vybudován městský vodovod, nový špitál, založeny cechy, nové rybníky, nový způsob hospodaření. Zachariáš i ostatní z Hradeckého rodu umírají bez mužských potomků. Do telčské historie se však nejvýrazněji zapsala vdova Františka, rozená hraběnka z Meggau. Povolala do Telče jezuity, dala pro ně postavit kolej přímo proti zámku (1655), kostel Jména Ježíš (1667) a zakládá nový hřbitov na Podolí (1676).

V Telči pak nastupuje rod Lichtensteinů – Kastelkornů, ale už první z nich – František Antonín umírá 1761 bez mužského dědice. Příbuzný po přeslici, Alois hrabě Podstatský, spojuje 1762 erby obou rodů. Podstatští-Lichtensteinové hospodařili pak v Telči až do roku 1945, kdy byli poslední členové rodu vysídleni do Rakouska. Počátek 19. století se nese ve znamení industrializace. V bývalém Slavatovském dvoře vznikla Langova továrna na sukna se 600 zaměstnanci. Postavením železnice z Kostelce do Telče 1898 a jejím propojením přes Slavonice do rakouské Švarcenavy skončila i komunikační izolace města. Telč obklopena rybníky a branami si však podržela půvabnou starobylou tvář a to je také důvod, proč bylo historické jádro města zapsáno v roce 1992 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

 

Telč - zámek

 
Telč základní údaje:
 
znak
 
http://www.telc.eu/userfiles/image/turista/Vlajka_oramovana.jpg
 
vlajka
 
kraj Vysočina
 
okres Jihlava
 
katastrální výměra
 
24,86 km²
 
počet obyvatel
 
5 490
 
zeměpisné souřadnice
 

49°11′4″ s.š.,

15°28′11″ v.d.

 

nadmořská výška

514m

 
Telč
Red pog.png
Telč
 

 

 

Průvodcovské služby po Telči

 

Průvodcovské služby po Telči je možné objednat písemně emailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nejlépe alespoň jeden týden předem. Do objednávky je vhodné napsat datum, čas, místo setkání (kterým obvykle bývá centrální parkoviště v Teči), v jakém jazyce a kolik lidí bude provázeno. Také je dobré doplnit způsob platby, zda v hotovosti či na fakturu. Cena provádění je v jazyce českém 25,- CZK / osoba nejméně však 500,- CZK / skupina a v cizím jazyce 35,- CZK / osoba nejméně však 750,- CZK  / skupina. Délka provádění je zhruba 60 až 90 min. Skupinu si většinou průvodce vyzvedne na parkovišti pro autobusy.......dále pak jde skupina s průvodcem zámeckým parkem okolo skleníku. Zde si skupina prohlédne zámek, který je z parku opravdu moc hezký a následně se pokračuje na Kyptovo náměstí, kde průvodkyně otevře kostel sv. Jakuba a provede zájemce kostelem. Další zastávka je  na nádvoří zámku a nahlédne se i do  zámecké zahrady. Pak už vede prohlídka přímo na náměstí s popisem domů, historie, projdemte se po Belpské lávce a při návratu na náměstí dokončíte prohlídku vrchního náměstí až k vodnímu příkopu, odkud se po Parkaně vracíte zpět na náměstí.

 

Další informace je možné poskytnout na tel. čísle 567 213 122.

 


 

 

 

PARKOVIŠTĚ PRO OSOBNÍ VOZIDLA

Centrální parkoviště Na Sádkách

Nachází se zde 160 stání pro osobní vozidla (z toho 8 stání pro invalidy) a 12 stání pro autobusy (parkovací automat),
před MěÚ najdete 17 stání + 2 stání pro invalidy - bez poplatku.

Součástí tohotot parkoviště je i benzinová stanice.

GPS: 49°11'14.289"N, 15°26'54.912"E

Náměstí Zachriáše z Hradce

Nachází se zde 30 stání pro osobní vozidla (parkovací automat)
a parkoviště před MěÚ, kde je celkem 7 stání.

GPS: 49°11'2.111"N, 15°27'13.945"E

Svatoanenská ul.

Nachází se zde 28 stání pro osobní vozidla (parkovací automat).

Tobiáškova ul.

Nachází se zde 49 stání pro osobní vozidla (parkovací automat).

Obě parkoviště jsou vedle sebe a pět minut od centra města.

GPS: 49°10'57.768"N, 15°27'23.242"E

Masarykova ul. - u polikliniky

Nachází se zde 37 stání pro osobní vozidla (parkovací hodiny).

GPS: N 49° 11.02197', E 15° 27.60650'

 

Na Korábě (u Staroměstského rybníka)

Nachází se zde 48 stání pro osobní vozidla (bezplatné).

Rodiče jistě ocení i možnost využití dětského  hřiště.

Do centra města je to pouze 10 minut chůze.GPS: N 49° 10.83593', E 15° 27.46070'

PARKOVIŠTĚ PRO AUTOBUSY

Centrální parkoviště Na Sádkách

Nachází se zde 12 stání (parkovací automat).


GPS: 49°11'14.289"N, 15°26'54.912"E

 

 

 

 

Joomla templates by Joomlashine